loading

Çatı Projesi

  • Home
  • Blog
  • Çatı Projesi
27Kas

Çatı Tipi Güneş enerji kurulum aşamaları

Çatımıza kurduğumuz 6 KW kapasiteli solar enerji santralimizin yapım aşamalarını bu video makalemizde sizlerle paylaşıyor olacağım. Çatı Tipi Güneş enerji kurulum aşamaları en temel düzeyde şebeke bağlantılı güneş enerji santrali çatıdaki panelden başlayıp ,elektrik panosuna ve yanına monte edilen inverterlere kadar , aklımızda canlandırmamızı kolaylaştıracak bir video olmasını hedefledim. Güneş enerjisi santrali kurulum aşamaları ilk bakışta kolay görünebilir. Bu durum bizim için rehavet yaratmamalı zira sistemi sürekli izlemez ve kontrol altında tutmazsak, üretim kayıpları verimsiz çalışma ve hatta sistemin %50 %75 gibi oranlarla çalışması gibi senaryolar karşımıza çıkar… Neredeyse her videomuzda belirtmeye çalıştığımız gibi bu sistemde akü bulunmamaktadır. Bu sistemin depolamaya ihtiyacı yoktur . ( ilerde depolama hayatımızın değişmez bir parçası olacak ve her evde bu tarz depolama birimleri olacak ancak bunun için henüz fiyat/performans olarak erken olduğunu düşünüyorum . Tabi ki maddi durumu elverişli olan yatırımcılar için şimdiden geçiş yapılabilir..)

Çatı tipine göre malzeme seçimi

Güneş enerjisini kuracağımız çatı tiplerine göre farklı ekipmanlar vardır . Bizim çatımız sandviç panel olduğundan dolayı kurulumun nispeten daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Farklı çatı tiplerinde örneğin trapez sac veya membran çatılarda değişik montaj ekipmanları kullanılabilir.

Biz çatımızda alüminyum profil kullandık . Bazen galvaniz sac da tercih edilebilmektedir. Özel kanallı yapısı sayesinde, panelleri üzerine yerleştirdik ve tutucu parçalar kanal içine girerek panel ile alüminyum profil arasında sağlam bir bağ oluşturdu. Dışardan basit gibi görünse de doğru bir şekilde sıkılmayan veya kenar tutacaklarının panelin çerçevesine tam oturtulmadan sıkılmaya çalışılması, başta rüzgar olmak üzere doğa şartlarında sorunlara neden olabilir.

 

Ges elektrik panosu ve çift yönlü sayacın önemi

Güneş Enerji Santrali elektrik panosu ve içerisinde olması gereken şalt malzemeler ve özellikle çift yönlü sayaç , şebeke bağlantılı sistemlerin olmazsa olmazıdır. Çift yönlü sayaç koymazsak ne olur ? güneş enerji santralinin üretim fazlası enerjisi şebekeye doğru akacaktır. Ve sizin standart tek yönlü sayacınız enerjinin hangi yönden geçtiğine bakmadan saymaya devam edecektir. Yani faturanız 100 TL den 150 TL ye kolaylıkla çıkabilir. Bu örneklerle bir çok kez karşılaştığım için uyarmayı bir görev sayıyorum kendime.. aman dikkat ..

Panomuzun içerisinde ayrıca koruma ekipmanlarınında yasal olarak bulunması gerekir örneğin sigorta, kaçak akım rölesi , parafudr ,şalter gibi… böylece elektriksel olarak olabildiğince sağlam ve güvenilir bir yapı inşa etmiş oluruz.

Solar Kablo ve konnektör çok önemli

Güneş enerjisi konusunda belki de hafife alınan , “ne olacak canım kablo işte” denilen bir bakış açısı , sizin problem çözmek için çatıya bir çok kez çıkacağınız anlamına gelebilir. Güneş enerjisinden elde edilen tüm enerjiyi taşıyan ve panel ile çatı arasında kalmasından dolayı ciddi sıcaklıklara maruz kalan solar kablonuzun çok kaliteli olmasına özen göstermenizi öneririm…

 

Konnektör konusuda aynı şekilde, “birbirine ek yaparız ne olacak ki “ diye düşünürseniz . inverterinizi çoğu zaman hata mesajı veriyor olarak görebilirsiniz. Şekil olarak birbirine benzemek ile birlikte , mc4 olarak adlandırılan bu parçaların su geçirmez olması ve iki kabloyu birbirine “ek yokmuş gibi “ bağlayabiliyor olması kesinlikle çok önemlidir.

Sonuç

Basit görünen güneş enerji santrali sistemleri, dikkat edilmediğinde sizleri zarara uğratabilir. Çatı tipi güneş enerji santrali kurulum aşamaları göz önünde bulundurulduğunda , şimdilik aküsüz ve kendi ihtiyacımızı karşılamak odaklı sistemler kurmak , yatırım maliyetimizi en kısa sürede geri kazanmamızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir