loading

Güneş Enerjisi

  • Home
  • Blog
  • Güneş Enerjisi
09Kas

Yeryüzündeki en temiz enerji kaynaklarından biri olan Güneş enerjisinde herhangi bir zararlı gaz salınımı yoktur ve yenilenebilir enerji kaynaklarından en temiz, en güvenilir kaynaklardan biridir.

Türkiye güneş enerjisi bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Günümüzde tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de nüfus artışı ve ağır sanayileşme sebebiyle yenilenebilir enerji ihtiyacı büyük oranda artış göstermiştir.

Çünkü doğalgaz ve petrol kaynakları yüzyıllardır kullanıldığı ve tükenmek üzere olduğu için özellikle petrol ürünlerine sahip olmayan ülkelerde enerji ihtiyacına cevap vermek sıkıntılı bir durum oluşturmaktadır.

Bu nedenle, daha temiz ve daha az maliyetli olan yenilebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisine yönelmek bu sıkıntının giderilmesine katkı sağlamaktadır.

Tüm dünyada güneş enerjisinden elektrik üretiminin oranı artış göstermiş boş tarla ve arazilere güneş enerjisinden elektrik üreten paneller yerleştirilerek elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Elektrik enerjisini güneş enerjisinden elde etme yöntemine “solar panel sistemi” veya “güneş paneli sistemi” denilmektedir.

 

Peki bu sistem nasıl kuruluyor? Nasıl güneş enerjisini elektriğe çeviriyor?

Temel olarak güneşten gelen fotonların taşıdığı enerji güneş panellerinin bunu toplaması ve sonrasında ısı veya elektrik enerjisine çevirerek gerçekleşmektedir.

Şöyle ki: güneş ışınlarında bulunan fotonların güneş piline çarpması ile birlikte, elektronlar panel yüzeyine çekilerek güneş panelinin en üst ve en alt katmanları arasında voltaj oluşturmaktadır.

Panelin üstü ve altında bulunan elektrik devresi de elektrik teçhizatına bir güç akışı sağlar. Örneğin bir binaya elektrik enerjisi sağlamak için binanın büyüklüğüne ve tüketici sayısına göre, güneş paneli takılarak elektrik enerjisi karşılanabilmektedir.

Burada herkesin merak ettiği enerjiyi sağlayan yani güneş ışınlarını elektrik haline çeviren güneş pilleri dediğimiz “fotovoltaik” hücreler gerçekleştirmektedir.

Güneş enerjisi panellerinin bileşenleri, inverter, panel taşıyıcı sistem ve BOS diye kısaltılan (Balance of System) oluşturmaktadır.

İnverterlerin buradaki görevi de hayatidir. Çünkü güneş panellerinden gelen doğru akım elektriği alternatif akıma çevirerek şebekelerin kullanabileceği duruma getirmektedir. Alt yapısında AG – OG kablo, konnektör, paralelleme panoları, şalt ekipmanları, alçak gerilim pano ve salt, trafo postası, orta / yüksek gerilim pano ve salt, inşaat işleri, tel çitler, aydınlatma, kamera sistemleri ile güneş enerjisi kullanılabilir enerji haline getirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir