loading

Tarımsal Sulama

  • Home
  • Blog
  • Tarımsal Sulama
09Kas

TARIMASL SULAMA

Elektrik ile tarımsal sulama işleminin yapılması her ay düzenli olarak yüksek maliyetlere neden oluyor. Tarımsal sulama işleminde güneş enerjisinin kullanımı, elektrik gideri olmadan güneş panellerinin kullanımıyla sulama işleminin yapılmasına olanak tanıyor. Güneş üzerinden gelen fotonlar sulama sistemlerinde kullanılır ve bu sayede elektrik maliyeti olmaksızın tarımsal sulama işleminin yapılması sağlanır.

 

Elektrik giderlerinin yüksek olması ve güneş enerjisinin yenilenebilir olması üreticilerin her geçen gün daha fazla güneş enerjili tarımsal sulama sistemlerini tercih etmesini sağlıyor. Teknolojik imkanların gelişmiş olması güneş panellerinin son derece verimli kullanılmasına da yardımcı oluyor. İyi solar panelleriyle örülmüş bir güneş panelleri sistemi tarlalar üzerinde muazzam bir şekilde çalışabilir.

 

Konstrüksiyon Kurulum Aşaması

 

Güneş santrali kurulumunda ilk aşamalar arasında santralin kurulacağı arazinin analizi yer alıyor. Zira santralin kurulacağı alanın aldığı güneş miktarı kurulum açısından oldukça önem arz ediyor. Konstrüksiyon kurulum aşamasında malzeme seçimi ise arazinin mevcut durumuna göre yapılıyor. Kayalık arazilerde santral kurulumu öncesi düzeltme işlemleri yapılarak santral kurulumuna uygun hale getirilir ve kurulum işlemleri başlatılır.

 

Konstrüksiyon süreci iyi yapılmış bir santral tarımsal sulama işlerinde son derece verimli sonuçlar ortaya çıkarıyor. Bu aşama öncesi giderleri ise, arazinin santrale kurulum öncesi uygunluk durumu belirliyor. Öte yandan elektrik şebekesinin olmadığı alanlarda fosil yakıtların kullanılması yerine güneş enerjisi ile sisteminin tarımsal sulama alanında kullanılması doğaya katkı sağlamasının yanı sıra sulama işleminin çok daha uygun fiyatlara yapılabilmesine de yardımcı oluyor.

 

Tarımsal Sulama Sistemleri Nedir?

 

Tarımsal sulama sistemleri üretim sırasında yağış ile yeterli bir şekilde beslenemeyen bitkilerin sulama sistemleri yardımıyla kullanılmasıdır. Ülkemizde hali hazırda bir çok tarım alanı kurak ve yarı kurak şekilde çalışmaktadır. Yağışın tam anlamıyla yeterli olmasının mümkün olmadığı alanlarda tarımsal sulama sistemi zorunluluk arz ediyor. Güneş enerjisiyle çalışan sulama sistemleri ise işlemlerin yapılmasında elektrik harcamasını devreden çıkararak son derece verimli bir sistem kullanma avantajı sağlıyor.

 

Güneş enerjili tarımsal sistemler diğer sulama sistemleriyle karşılaştırıldığında kurulum aşamasından sonra çok daha verimli bir şekilde kullanılabilmeleri sebebiyle Türkiye’nin dört bir yanında üreticiler tarafından daha fazla tercih ediliyorlar. Sulama sistemleri mevcut olan suyun ana kaynak üzerinden alınarak sulanacak olan alana en doğru şekilde iletilmesini planlar ve uygulamayı amaçlar.

Her sulama biçimi kendine özgü yapıya sahiptir ve uygulanacak olan yönteme göre tarımsal sisteminde kurulumu yapılır. Bu sebeple uygulamadan önce toprağın yapısı, arazi genişliği ve ihtiyaç duyulan su miktarı, ana su kaynağının pH derecesi gibi incelemeler yapılmalı ve tarımsal sulama sistemlerinin en doğru şekilde uygulanması gerekmektedir. İyi bir şekilde hazırlanan tarımsal sistem üretilen besinin çok daha verimli olmasına oldukça katkı sağlıyor. Zira bitkiler açısından en önemli işlemler arasında sulama yer alıyor.

 

Hizmetin götürüleceği alana göre sulama işlemlerinde düşük basınçlı sulama veyahut yüksek basınçlı sulama uygulanabilir. Düşük basıncın kullanıldığı sulama işlemlerinde çoğunlukla yüzey sulama tekniği kullanılmaktadır. Yüksek basıncın kullanıldığı sulama işlemlerinde durum değişiyor. Yüksek basıncın kullanıldığı sulama işlemlerinde yağmurlama, damla ve mikro gibi yöntemler kullanılarak suyun tarla üzerindeki bitkilere en iyi şekilde dağıtılması ve en yüksek verimin alınması amaçlanır.

 

Tarımsal Sulama Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

 

Sulama işlemleri üretilen besine göre özel olarak ayarlanabilen ve tamamen ihtiyaç doğrultusunda özelleştirilebilen sistemlerdir. Tarımsal sulama sistemleri damla sulama, yüzey, damla, yağmurlama ve mikro sulama gibi sulama biçimleriyle ihtiyaca göre yapılabiliyor. Bu sayede hem eldeki su etkin olarak kullanılıyor, hem de sulanan tarladan maksimum verim alınması amaçlanıyor. Tarlanın alan yapısı, üretilen besinin su ihtiyaç miktarı gibi hesaplamalarla kullanılan tarımsal sulama sistemleri tarladan alınan verimi oldukça arttırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir